fbpx

Millised on igemepõletiku põhjused ja kuidas saad seda ennetada?

Igemepõletik on levinud suutervise probleem, mis võib põhjustada tõsiseid tüsistusi. Halb hingeõhk, igemete veritsus ja tundlikkus viitavad sageli sellele põletikule.

Paljud inimesed ei mõista igemepõletiku tõsidust. Põletik võib viia halvimal juhul südameinfarkti, insuldi või muude tõsiste haigusteni. Seetõttu on oluline teada, kuidas igemepõletikku ära tunda ja ennetada.

Õige suuhügieen ja elustiil võivad aidata vältida igemepõletikku. Regulaarne hammaste puhastamine ja hambaniidi kasutamine on lihtsad, kuid tõhusad meetodid.

Igemepõletiku põhjused

Halb suuhügieen on peamine põhjus, miks igemepõletik tekib. Kui hambakatt koguneb, hakkavad bakterid igemeid ärritama. See põhjustab põletikku ja võib viia igemete veritsuseni.

Hormonaalsed muutused, näiteks raseduse ajal, võivad samuti igemepõletikku soodustada. Immuunsuse nõrgenemine ja vitamiinide puudus muudavad igemed vastuvõtlikumaks põletikule. Seedetrakti probleemid ja allergiad võivad ka igemepõletikku süvendada.

Ravimid, nagu teatud antibiootikumid või keemiaravi, võivad samuti igemete tervist mõjutada. Pikaajaline ravimite tarbimine muudab igemed tundlikuks ja põletikuliseks. Igemepõletik ei ole ainult suuprobleem, vaid võib suurendada ka südame- ja veresoonkonna haiguste riski.

Kuidas ära tunda igemepõletikku

Igemepõletik on suutervise probleem, mis võib alguses tunduda tühine, kuid selle sümptomid võivad kiiresti süveneda. Esimesed märgid igemepõletikust on sageli igemete punetus ja turse. Kui märkad, et igemed veritsevad hammaste pesemise ajal, võib see viidata põletikule. Igemepõletik põhjustab ka igemete tundlikkust ja valulikkust, mis võib muuta söögi ja joogi tarbimise ebamugavaks.

Teine oluline sümptom on halb hingeõhk, mis ei kao isegi pärast hammaste pesemist. Hambakatu kogunemine igemepiirile võib põhjustada igemete ärritust ja põletikku. Kui igemepõletik jääb ravimata, võib see viia igemete taandumiseni ja hammaste liikuvuseni. Igemepõletik võib põhjustada ka igemete kihelustunnet, mis võib olla väga häiriv.

Ennetamise võimalused

Igemepõletiku ennetamine algab igapäevasest suuhügieenist. Regulaarne hammaste pesemine eemaldab bakterid ja hambakatu, mis põhjustavad igemepõletikku. Hambaniidi kasutamine aitab puhastada raskesti ligipääsetavaid kohti hammaste vahel. Suuhügieeni täiendamine antibakteriaalsete suuloputusvedelikega vähendab bakterite hulka suus ja hoiab igemed tervena.

Toitumine mängib samuti olulist rolli igemepõletiku ennetamisel. Tasakaalustatud toitumine, mis sisaldab piisavalt vitamiine ja mineraale, tugevdab immuunsüsteemi ja aitab võidelda põletike vastu. C-vitamiin on eriti oluline igemete tervise jaoks, kuna see aitab kudedel paraneda ja tugevdab veresooni. Vältida tuleks suhkrurikkaid toite ja jooke, mis soodustavad bakterite kasvu suus.

Regulaarsed visiidid hambaarsti juurde on samuti hädavajalikud. Hambaarst saab varakult avastada igemepõletiku märke ja pakkuda professionaalset puhastust, mis eemaldab hambakivi ja bakterid. Hambaarst võib soovitada ka spetsiaalseid suuhügieenivahendeid, mis sobivad just sinu vajadustele. Regulaarne kontroll ja hooldus aitavad ennetada igemepõletiku süvenemist ja tagavad suu tervise.

Igemepõletiku ravi

Igemepõletiku ravi algab tavaliselt professionaalse puhastusega, mille teostavad hambaarstid või suuhügienistid. Selle protsessi käigus eemaldatakse hambakivi, mis on põletiku peamine põhjustaja. Professionaalse puhastuse käigus kasutatakse spetsiaalseid instrumente ja meetodeid, et tagada igemete ja hammaste põhjalik puhastus. See mitte ainult ei vähenda igemepõletikku, vaid aitab ka ennetada edasisi suuõõne probleeme. Pärast puhastust saavad patsiendid individuaalseid nõuandeid suuhügieeni kohta, et tagada igemete ja hammaste tervislik seisund.

Lisaks professionaalsele puhastusele võivad hambaarstid soovitada ka teisi ravimeetodeid, sõltuvalt põletiku tõsidusest. Mõnedel juhtudel võib olla vajalik antibiootikumide määramine, et võidelda nakkuse vastu ja vähendada põletikku. Samuti võib arst soovitada regulaarseid kontrollkülastusi, et jälgida igemete seisundit ja vajadusel korrata puhastusi. Koostöös hambaarstiga saavad patsiendid luua isikliku hooldusplaani, mis aitab neil vältida igemepõletiku kordumist ning edendada üldist suutervist.

Mida teha, kui igemepõletik tekib?

Igemepõletik võib alguses tunduda tühine, kuid selle ravi vajab tähelepanu ja pühendumist. Kui märkad igemepõletiku sümptomeid, nagu igemete punetus, turse või veritsus, on oluline kohe tegutseda. Hambaarsti külastamine on esimene samm, et saada professionaalset nõu ja ravi. Hambaarst hindab igemete seisundit ja määrab sobiva ravi, mis võib hõlmata professionaalset puhastust, et eemaldada hambakivi ja vähendada bakterite hulka.

Igapäevane suuhügieen mängib võtmerolli igemepõletiku ravis. Hambaniidi ja hambavaheharja kasutamine aitab eemaldada toidujääke ja baktereid raskesti ligipääsetavatest kohtadest. Antiseptiliste suuloputusvedelike kasutamine vähendab bakterite hulka suus ja aitab hoida igemed tervena. Hambaarst võib soovitada ka spetsiaalseid igemegeele või -pastasid, mis sisaldavad põletikuvastaseid aineid.

Elustiili muutused on samuti olulised igemepõletiku ravis. Tervislik toitumine, mis sisaldab piisavalt vitamiine ja mineraale, tugevdab immuunsüsteemi ja aitab võidelda põletike vastu. Suitsetamisest loobumine ja stressi vähendamine aitavad samuti parandada igemete tervist.

Igemepõletiku ennetamine ja ravi on äärmiselt oluline suutervise säilitamiseks. Regulaarne suuhügieen, nagu hammaste pesemine ja hambaniidi kasutamine, aitab vältida põletiku teket. Tervislik toitumine ja elustiil toetavad igemete tervist. Professionaalne nõustamine hambaarsti juures tagab, et igemepõletik ei süvene. Pidev hooldus ja teadlikkus aitavad hoida igemed ja hambad terved.

Jaga seda :